Mahallemizin Tarihçesi

MAHALLENİN KURULUŞU
Kızılsini Mahallesi Samsun İli, Ladik İlçesine bağlıdır. Ladik ilçe merkezine 3 km, Samsun’a 80 km uzaklıktadır. Mahalle büyük Çerkes Sürgünü (göçü) sonrasında kurulmuştur.
Kuzeybatı Kafkasya bölgesinde ЛАБЭ-Labe nehri kıyısındaki yerleşim birimlerinden hareket eden (Bu günkü Labe kasabası) БАСБИ МОЛА БЭКИР (BASBİ MOLLA BEKİR), БАСБИ ХЬА|ЭМЫЗ (BASBİ HA’EMIZ), БАСБИ ОМАР (BASBİ OMAR), ТХЫГЪО МЫРЗЭБЭЧ (TXIGHO MIRZEBECH), ТХЫГЪО ОМАР (TXIGHO OMAR) aile bireyleri ile birlikte bu günkü yerleşim birimini kurmuşlardır. İlk yerleşimi izleyen üç yıl içerisinde civardaki yerleşim birimlerinden ayrılarak gelen ailelerle birlikte mahallenin kuruluşu tamamlanmıştır. Günümüzde mahallede yaşayan aileler şunlardır; БАСБИ (BASBİ), ТХЫГЪО (TXIGHO), ДЗЫБЭ (DZIBE), ЦЭЙ (TSEY) ve ПЭНОКЪ (PENOKH). (Kaynak: ТХЫГЪО Fuat ERSU)

KÜLTÜR
Kızılsini Mahallesi bir АДЫГЭ-Çerkes АБДЗАХ-Abzakh yerleşimidir. Çerkes kültürü birçok yönüyle köyde yaşayan ve farklı şehirlere göç edenler tarafından devam ettirilmektedir.
İKLİM
Ladik Karadeniz bölgesinin iç bölgesinde ve yüksek rakımda yer alması nedeniyle karasala yakın bir iklime sahiptir. Genellikle kışlar uzun ve sert, yazlar ise serin geçmektedir. Yazın poyraz rüzgârı kışın ise yörede “Akyel” olarak bilinen ve karların çok kısa sürede erimesini sağlayan bir rüzgâr eser.
Yağışlar kışın kar, diğer üş mevsimde de genellikle yağmur şeklinde olmaktadır.
HİZMETLER
Mahallede bir ortaokul vardır. İçme suyu şebekesi, kanalizasyon altyapısı, doğalgaz dağıtımı ve sulama kanalları hizmet vermektedir. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.

Facebooktwittermail